HRA NA VEDU – PART I

Takže, máme prvú časť hry na vedu za sebou. Je to o dosť zdĺhavejšie ako sme mysleli, takže sme stihli prejsť len po Tokareva. Postupne budeme zverejňovať čiastkové výstupy, podľa toho, ako ich budeme stíhat spracovávať. Na konci bude aj jeden ucelený elaborát 😎

Strieľali sme z 2,5 metra do hrnčiarskej hliny, pred ktorú sme ešte dali bravčový bok s kožou, s hrúbkou cca 6-7 cm a 2 vrstvy rifľoviny. Ďalej nižšie budeme uvádzať dráhu strely v hline a pre celkovú hĺbku zástrelu je preto potrebné pripočítavať hrúbku mäsa.

Urobíme teraz ale porovnanie dvoch kalibrov, okolo ktorých koluje mnoho šumu – .22 LR a 9mm Luger Subsonic

Príjemným prekvapením (aspon pre nás) bol náboj .22 LR HV HP. Strela prenikla do hĺbky 22cm a urobila dutinu s maximálnym priemerom 4,7cm a to už 2,5 cm od vstupu (teda cca 9 cm vrátane mäsa)

Naopak, nie veľmi príjemným prekvapením bol 9mm Luger Subsonic. O tejto verzii sa ešte v časoch, kedy bolo možné používať na obranu len celoplášťové strely tradovalo, že je menej priebojný a teda bezpečnejší pre okolie v prípade jeho použitia na verejnosti. To čo sme však videli tomuto veľmi nezodpovedá. Projektil prenikol v hline do celkovej vzdialenosti 116cm s maximálnou šírkou strelného kanála 2,6 cm. Ogival 9mm Luger vytvoril dočasnú dutinu s maximánou šírkou až 4,5cm. Hĺbku prieniku sme nemohli zmerať, ale môžme povedať, že bola kratšia alebo porovnateľná so Subsonic. Tieto čísla teda nesvedčia ani o nižšej priebojnosti a teda vyššej bezpečnosti ani o adekvátnej ranivosti a teda vhodnosti na nosenie 9 Luger Subsonic.

Zhnuté a podčiarknuté, podľa týchto výsledkov je asi vhodnejšie nosiť na ochranu .22 LR HV HP ako ogival 9Luger alebo Subsonic…minimálne teda v lete, keď má útočník na sebe menej oblečenia.

PS: pri .22 LR sa zvykne hovoriť, že môže mať problém preniknúť hrubšou koženou bundou z hovädziny…možno niekedy raz skúsime 😎